Puls Sztuki to zmienna część wystawy stałej pt. „Sztuka w genach. Sleńdzińscy”. Piątą odsłonę poświęcamy, w roku Niepodległości, dwóm słynnym Polakom: marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i generałowi Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu.

Sleńdziński był zaangażowanym społecznie doskonałym portrecistą. W jego pracowni powstało wiele przedstawień wybitnych polskich naukowców, artystów i polityków.

Marszałka portretował po raz pierwszy w 1924 r. w Sulejówku. W tym samym roku powstał pełen ekspresji pełnopostaciowy portret na tle Wilna. Z tego okresu pochodzą również portrety gen. Rydza-Śmigłego i jego towarzyszki życia, Marty Thomas, w pięknym stroju z epoki.

Wielopostaciowa, niemal batalistyczna kompozycja z 1927 r. przedstawia Marszałka obmyślającego obronę Wilna w 1919 r. w otoczeniu najbliższych współpracowników, m.in. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Portret Piłsudskiego z 1928 r. powstał na 350-lecie Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i ma charakter oficjalnego przedstawienia pełnego szczegółów wynikających z wiedzy historycznej artysty.

Wobec braku możliwości prezentacji prac oryginalnych (niektóre z nich zaginęły, inne znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Lietuvos dailes muziejus w Wilnie) zdecydowaliśmy się na prezentację naturalnej wielkości kopii. Ten wątek twórczości Sleńdzińskiego, wart jest podkreślenia przy okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

 

Wystawa ma swoją wersję plenerową skierowaną do dwóch grup odbiorców: dorosłych oraz dzieci. Została przygotowana przez pracowników dwóch działów, które wkrótce przeniosą się do budynku przy Rynku Kościuszki 4: Działu Zbiorów Artystycznych, Archiwalnych i Badań Regionalnych oraz Działu Edukacji.